מבנה השיער

עוד על מבנה השיער

יש לכם שאלה בנושא מבנה השיער? נשמח לעמוד לשירותכם! כל שעליכם לעשות הוא לשלוח את הפרטים ואחד מאיתנו יחזור אליכם בהקדם. 

מבנה השיער - נונה תוספות שיער
לרכישת תוספות שיער

מבנה השיער

מבנה השיער מורכב משלוש שכבות שונות, השכבה החיצונית הנקראת "קוטיקולה" מורכבת משכבות של חומר קרני שקוף המונח אחד על גבי השני כמו רעפים על גג. שכבה זו מגנה על הלחות בשיער ומפני מפגעים חיצוניים. ברק הנשקף מן השיער הינו בזכות קוטיקולה בריאה אשר מחזירה אור המשתקף על גבי פני השיער ותורמת רבות למראהו החיוני. שיער ללא קוטיקולה אינו נעים למגע, ומראהו חסר חיים וקודר.

 

אנטומיה והיסטולוגיה של מבנה השיער

השערה עצמה מחולקת מבחינה אנטומית לשלושה חלקים:

 1. האינפונדיבולום ("משפך"):

  החלק החיצוני ביותר - המעטפת - זהו חלק השערה הנמשך מהאפידרמיס העליון ועד צינור בלוטת החלב. חלק זה שייך באופן כללי לאפידרמיס, ומחלות בו הן מחלות של האפידרמיס.

 2. isthmus ("מצר"):

  בין בלוטת החלב לבין ה-erector pili (השריר שזוקף את השיער).

 3. inferior segment:

  החלק העמוק ביותר שבו יושב זקיק השיער עצמו.

​ 

לזקיק השיער יש צורה של פקעת - bulb, ולתוכו נכנס מבנה דרמלי הנקרא dermal papilla - זוהי רקמת חיבור תחוחה, עשירה בכלי דם, המספקת לשערה חמצן וחומרי מזון וחשובה בהתפתחות השערה עצמה. הרס של רקמה זו יביא להרס של השערה עצמה. התאים אשר יוצרים את פקעת השערה הינם תאי מטריקס, כאשר תאי המטריקס הקרובים ביותר ל-dermal papilla הינם תאים גרמינטיביים - שכבה המכילה גם את המלנוציטים של השערה.

 

מבנה השיער עצמו מורכב משלושה חלקים - ליבה (מדולה), קורטקס, וקשקשים דמויי רעפים המסודרים עם הפנים החוצה.

 

חיי השערה מחולקים לשלושה שלבים:

 • Anagen:
  זהו שלב הגדילה של השערה. הוא נמשך כשלוש שנים בממוצע, ו-80% מהשערות שעל הקרקפת נמצאות בו בכל רגע נתון. אורך שלב זה הוא שקובע את האורך המקסימלי של השערה, והוא שונה בין אזורים שונים בגוף.

 • Catagon:
  זהו שלב ההתנוונות של השערה, ובו זקיק השערה מתחיל להתנתק מה-dermal papilla. שלב זה נמשך בין שבועיים לשלושה.

 • Telogen:
  זהו שלב של מנוחה של השערה, טרם נשירתה. הוא נמשך כחודשיים, ובסיומו השערה נושרת והזקיק חוזר ל-dermal papilla לצמיחה של שערה חדשה.

 

בלוטות החלב מהוות חלק מהיחידה של שערה, ונקראות Pilosebaceous unit. כמעט תמיד תופיע בלוטת חלב יחד עם שערה עצמה (למעט בלוטות חלב בפיטמה). ההפרשה של בלוטות החלב היא הולוקרינית, תאי בלוטות החלב עוברים אפופטוזיס (השמדה) וכל התכולה שלהם נשפכת לתוך הבלוטה.

סרטון מבנה השיער - סרטון המסביר ומדגים את מבנה השיער ברזולוציה גבוהה. נונה תוספות שיער.